Choď na obsah Choď na menu
 


Prof.RNDr.Michal LUKNIŠ DrSc.

26. 2. 2016

DŇA 26.2.2016 SI PRIPOMÍNAME 100. VÝROČIE NARODENIA NÁŠHO RODÁKA A VÝZNAMNEJ OSOBNOSTI

prof-luknis.jpg

Prof. RNDr. Michal Lukniš, DrSc. (26. 2. 1916 v Zlatne – 20. 9. 1986 v Malackách), slovenský geograf, univerzitný profesor, vedecký pracovník. Mladší brat Karola Lukniša. Maturoval na gymnáziu v Zlatých Moravciach. Vyštudoval geografiu a geomorfológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Tomuto odboru sa venoval aj ako univerzitný profesor a vedecký pracovník. Patrí k zakladajúcim osobnostiam modernej slovenskej geomorfológie, predovšetkým regionálnej. Ako prvý u nás a jeden z prvých vo svete začal s podrobným geomorfologickým výskumom a mapovaním. Luknišova geomorfologická škola má medzinárodný význam a získala si uznanie doma i v zahraničí.

Prof. Lukniš vypracoval unikátnu Geomorfologickú mapu Vysokých Tatier a ich predpolí. K jeho významným vedeckým dielam patria Československé Karpaty a Reliéf Slovenska v Slovenskej vlastivede. Je spoluautorom publikácie Nížiny, kotliny a pohoria Slovenska (1961) a stredoškolskej učebnice Geografia ČSSR. Súpis vedeckých a publicistických prác profesora Lukniša obsahuje vyše 130 titulov. Ako vysokoškolský profesor vychoval niekoľko generácií slovenských geomorfológov. Bol prvým predsedom Slovenskej zemepisnej a geomorfologickej spoločnosti. V roku 1977 jeho vedeckú a pedagogickú činnosť ocenili Národnou cenou Slovenska. 

V deň výročia, si na svojho otecka prišla spomenúť  do múzea v obci Zlatno,  aj jeho dcéra Ľubica Medvecká s manželom Jurajom, ktorí v pamätnej izbe položili kyticu kvetov a vyslovili poďakovanie obci Zlatno, že nezabúda na svojich rodákov a významných ľudí.

 

 

Náhľad fotografií zo zložky prof. Lukniš

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.