Choď na obsah Choď na menu
 


zubria zvernica

30. 3. 2009

Miestom chovu najväčšieho cicavca v Európe - zubra hrivnatého     (Bison bonasus)  je zubria zvernica , ktorá sa nachádza v Tríbečskom pohorí medzi obcami Zlatno a Lovce.Bola založená v roku 1958 a krátko na to bola vyhlásená ako chránená štúdijná plocha.Celková rozloha obory je 140ha , z toho 27 ha predstavuje tzv.chovné jadro.

Obrázok

 

Zubor hrivnatý je blízkym príbuzným amerického bizóna.Váha dospelého samca predstavuje od 500-1000 kg i viac, samica váži od 350-500 kg.V kohútiku dosahuje dospelý jedinec výšku vyše 180 cm.Je to výhradne bylinožravý cicavec , ktorý v dospelosti denne skonzumuje priemerne okolo 50 kg rastlinnej potravy.

 

Obrázok

Obrázok

 

K zakladateľom stáda v tejto obore patril kedysi aj býk Putifar , ktorého hmotnosť dosahovala vyše 1200 kg.Pokladali ho za jedného z najväčších čistokrvných zubrov na svete.

 

Obrázok

 

V stádach sa pohybujú prevažne samice s mláďatami.Samce sú samotárske.

 

 

Obrázok

 

V súčasnosti sa vo zvernici nachádza 18 zvierat.Z toho 9 samíc a 9 samcov.Všetko sú zvieratá odchované na Slovensku mimo 2 samíc s "P" vo svojom mene ktoré sú dovezené z Poľska.Okrem tejto zvernice žije zubor ešte v Bialowiezskom národnom parku ktorý sa nachádza na poľsko-bieloruskej hranici.

 

Obrázok

 

 

Menný zoznam zubrov hrivnatých v zubrej zvernici

 

samice:

Siňora , Sisu , Silva , Silena , Sitana , Sidónia , Siréna , Polityka , Poslica

 

samce:

Sibélius , Sik , Sinter , Silo , Sinet , Siman , Sijan , Sivan , Siraraj

 

Najstarším zubrom je samica Siňora ktorá je narodená v r.1995.

Najmladšie zubre sú narodené v roku 2008.

Obrázok

Obrázok

Obrázok


 Prístup k zubrej zvernici z obce Zlatno je po červenej turistickej značke (Ponitrianska magistrála ) po Vlčí kút , potom cca.1km na S.Celková dĺžka trasy je cca 5km.